SEO Uyumlu Blog Yazısı Nasıl Yazılır? Nelere Dikkat Edilir ?

SEO, web siteleri için meydana getirilen çalışmaya verilen isimdir. Türkçe karşılığı olarak arama motoru optimizasyonu şeklinde geçer. Pazarlamacılar için çok önemli bir mevzu olan SEO, doğru yapılması halinde web sitesinin arama motorunda ilk sıralara yükselmesini sağlar.

Bu makalemizde SEO’dan yola çıkarak SEO uyumlu blog yazısının ne kadar önemli olduğuna değinelim istedik.

SEO uyumlu bir yazı başlı başına internet sitenizin yukarı çıkmasını sağlamaz, ancak genel SEO söz mevzusu olduğunda % 60 oranında bir etkiye sahiptir. İnternet sitenize ekleyeceğiniz her blog yazısının ne olursa olsun belli kurallar çerçevesinde olması gerekir. Aşağıda bahsedeceğimiz önemli hususlar ise SEO uyumlu blog yazısının iyi mi olması gerektiğine dair ipuçları içermektedir.

Anahtar Kelime Kullanımı nasıl Olmalı?
Anahtar kelime şu demek oluyor ki keyword, SEO’da temel bilgidir. Yazdığınız bir içerikte dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan anahtar kelime miktarı vardır. şu demek oluyor ki kafanıza gore yazı içerisinde çok fazla anahtar kelimenizi geçiremezsiniz. Yaptığınız zaman Google yazınızı spam olarak idraklar ve naturel olarak bunun çok etkisi de olmaz. Spama düşmemek için anahtar kelime kullanımında dikkat etmeniz gereken oran % 3’dür. Bunu 600 kelimelik bu makale için düşünecek olursak kullanmaamız gereken miktar toplamda 6 adettir.

Semantik makale kullanmasıYukarıda anahtar kelimelerinizi ne oranda kullanacağınızı belirttik. Semantik olarak ise aynı kelimeleri farklı anlamlarda kullanmanız gerekiyor. Yani aynı kelimeyi kullanmak yerine farklı anlamlara gelebilecek cümlelerde kullanmalısınız. Bunun ne etkisi var derseniz derhal belirtelim. Kullanıcılar bir içinde ne olduğu aratırken bir tek tek bir kelime kullanmazlar. Benzer kelimeleri farklı şekillerde de kullandıkları için sizin makaleniz içinde o kelime geçtiğinde Google bunu algılar ve ziyaretçinin karşısına sizin makalenizi de çıkarır. Buraya kadar yazının genel örneğinden bahsettik. Sadece normal olarak ki her şey bununla sınırlı kalmıyor. Makale içinde kullanmanız gereken alt başlıkların olacağını da unutmamanız gerekiyor.

Alt Başlık Kullanımı iyi mi Olmalı?
Makalenizi hazırlarken alt başlıklara da önem vermeniz gerekiyor. Düz bir yazıyı hiçbir kullanıcı okumak istemez. Bir kullanıcıyı sitenize çekmek ve sitenizde tutmak istiyorsanız alt başlıklarınızın da olması gerekiyor. Yani blog makalesi nasıl yazılır şeklinde bir yazı hazırlamışsanız muhteviyatında blog yazısı kaç kelime olmalı veya blog yazısında görsel kullanılmalı mı? Benzer biçimde başlıklara da yer vermeniz çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir