1 milyon 200 bin öğretmene “afet sonrası psikososyal destek” semineri Verilmektedir.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), Kahramanmaraş merkezli depremlerin peşinden, ülke genelinde görev meydana getiren yaklaşık 1,2 milyon öğretmenin, “afet ve kriz yönetimi” ve “afet sonrası ruh sağlığı” gibi konularda bilgilendirilmesi amacıyla seminer programı hazırladı.
MEB, Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketi sonrası eğitim-öğretim faaliyetlerinin daha sağlıklı yürütülebilmesi için “deprem Sonrası Psikososyal Destek eylem Planı” hazırlayarak uygulamaya koydu.

Eylem planı kapsamında yapılan çalışmalara katkı sağlamak üzere Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden uzaktan eğitim yöntemiyle yaklaşık 1,2 milyon öğretmen için, “çocuk ve ergenlerde yitik ve yas süreci” ile “afet sonrası ruh sağlığı” konulu seminerler hazırlandı.

Öğrencilerin ortama uyumlarını kolaylaştırmaları amaçlanıyor

Eğitimlerle, öğretmenlerin, “afet ve kriz yönetimi”, “afet sonrası ruh sağlığı” benzer biçimde konularda bilgilendirilmelerini hedefleniyor.

Seminerlerin, öğrencilerin afetten etkilenme düzeyleri dikkate alınarak, okul içinde kendilerini güvende hissetmeleri ve dahil oldukları ortama uyumlarını kolaylaştırmaları için öğretmenlere katkı sağlaması fakatçlanıyor.

Öğrenci nakilleri de dikkate alınarak tüm öğretmenleri kapsıyor

Seminerler, depremden etkilenen illerden başka illere öğrenci nakillerinin olduğu da dikkate alınarak, yalnız zelzele bölgesinde görevli öğretmenlerin değil, tüm öğretmenlerin faydalanacağı şekilde, ÖBA üzerinden yayınlanıyor.

Afet ve afete bağlı kriz ortamlarının yönetiminde, afet öncesi hazırlık sürecini ve afet sonrasını içerecek şekilde planlanan seminerlerde, “afet ve kriz yönetimi”, “afetlerin kişi ve cemiyet üzerindeki tesirleri”, “afet sonrası ruh sağlığı”, “yaş gruplarına bakılırsa çocuklarda görülen yas tepkileri”, “okulda çocuğa yardım ve destek stratejileri”, “riskten dayanıklılığa geçiş”, “duygu düzenleme” ve “güven hissi” mevzuları yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir