Küresel metan emisyonları 2022’de üstün dereceli seviyede kalmaya devam etti

Küresel metan emisyonları geçen yıl 135 milyon tonla üstün dereceli seviyede kalmaya devam etti. Metan emisyonlarının yüzde 75 azaltılmasına olanak elde eden teknolojiler mevcut olmasına rağmen, fosil yakıt üreticileri bu düşüşü sağlamak için 2022’deki gelirlerinin bir tek yüzde 3’üne denk gelen 100 milyar dolarlık yatırımı gerçekleştirmedi. Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Küresel Metan takipçisi raporuna gore, sanayi Devrimi’nden bu yana görülen küresel sıcaklık artışının yüzde 30’u metan emisyonlarından kaynaklanıyor. Küresel enerji sektörü metan emisyonlarının yüzde 40’ını oluştururken, tarımdan sonra ikinci sırada yer alıyor.

Metan, hem karbondioksitten daha hızlı dağılıyor aynı zamanda daha kısa ömürlü olmasına rağmen karbondioksitten daha güçlü bir sera gazı.

İklim değişikliğiyle mücadele hedefleri ve çabalarına rağmen, enerji sektöründe ağırlıklı olarak fosil yakıtlardan kaynaklanan metan emisyonları 2019’daki üstün dereceli seviyesinin hafif altında kalarak 2022’de 135 milyon ton oldu ve rekor seviyeye yakın seyretti.

Kömür, petrol ve organik gaz sektörlerinin her biri 40 milyon ton metan emisyonuna yol açtı. Uydu görüntüleri sadece 2022’de petrol ve gaz operasyonlarından kaynaklı 500 “süper salım” vakaı tespit ederken, kyaşam operasyonlarından da 100 metan emisyon salımı belirlendi.

IEA raporuna gore, petrol ve gaz sektöründen meydana gelen metan emisyonları mevcut teknolojilerle yüzde 75 azaltılabilir. Buna rağmen, sektörün metan emisyonlarını azaltmak için aksiyon almaması bu düşüşün sağlanmasını engelliyor.

100 MİLYAR DOLARA İHTİYAÇ VAR

Petrol ve gaz şirketlerinin enerji krizindeki yüksek fiyatlar nedeniyle 2022’de yüksek seyreden gelirlerinin bir tek yüzde 3’ü ile metan emisyonlarını yüzde 75 azaltmak için gerekli 100 milyar dolarlık yatırıma ihtiyaç duyuluyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesinde, metan emisyonlarının azaltılmasında ufak da olsa ilerleme olduğunu belirterek, “Metan emisyonları hala çok yüksek ve yeterince hızlı düşmüyor. Küresel ısınmayı sınırlandırmak için metan emisyonlarını azaltmak en ucuz opsiyonlar arasında ve bunu yapmamanın bir bahanesi yok.” ifadelerini kullandı.

Geçen yıl kuzey Akım naturel gaz boru hattındaki patlamanın atmosferde büyük oranda metan emisyonuna yol açmış olduğunı dile getiren Birol, şunları kaydetti:

“fakat dünyadaki düzgüsel petrol ve gaz operasyonları her gün kuzey Akım boru hattının patlamasından kaynaklı miktar kadar metan emisyonuna yol açıyor. Maalesef, metan emisyonları yeni bir konu değil ve inatçı şekilde yüksek seyretmeye devam ediyor. Biroldukça şirket, küresel enerji krizi sebebiyle uluslararası gaz ve petrol piyasalarındaki türbülans döneminde yüksek karlar elde etti. Fosil yakıt üreticileri metan emisyonlarını azaltmak için hızla harekete geçmeli ve tabii siyaset yapıcılar da.”

Küresel metan emisyonlarını azaltmak için İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP26’da biroldukça ülke Küresel Metan Taahhüdü’ne imza atmıştı. Katılımcı ülkelerin sayısı 150’ye ulaşırken, bu ülkeler 2030 saygınlıkıyla metan emisyonlarını yüzde 30 azaltma taahhüdünde bulunmuştu.

Söz mevzusu katılımcı ülkeler insan aktivitelerinden kaynaklanan metan emisyonlarının yüzde 55’i ve fosil yakıt operasyonlarından kaynaklı metan emisyonlarının da yüzde 45’ini oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir